مرجع موبایل ایران
شارژ
استخدام در طرفه نگار
writeage.com
حقایقی زیبا در باب مرگ: نگاهی به فیلم چشمه

ارسال شده در تاریخ: دوشنبه, خرداد ۲۸ام, ۱۳۸۶

نویسنده:

تعداد نظرات: 56 دیدگاه

چشمه (The Fountain) آخرین ساخته فیلم ساز شهیر آمریکایی دارن آرونوفسکی(Darren Aronofsky) است که در سال ۲۰۰۶ و بعد از حدود شش سال زمان که صرف ساخته شدنش گردید به نمایش در آمد. فیلم از سه داستان تو در تو تشکیل شده است که در انتها به هم می پیوندند. با هم نگاهی می اندازیم به این اثر بی نظیر که بعد از مدتها لذت تماشای یک فیلم خوب را به من بخشید.

اگر کسی را عاشقانه دوست دارید به تماشای این فیلم ننشینید. این توصیه دلسوزانه را همین ابتدا بیان می کنم زیرا ایمان دارم اثرات تماشای این فیلم برای کسانی که عزیزی دارند و یا از آن بدتر عزیزی را از دست داده اند تا مدتها بر جای خواهد ماند. فیلمی که بی شک در ۹۵ دقیقه زمانش بارها اشک را بر گونه های بیننده حساس جاری خواهد ساخت.

The Fountain Movie

فیلم با داستان یک شوالیه قرن شانزدهمی اسپانیایی به نام توماس (هیو جکمن) آغاز می شود. او در جنگلهای محل زندگی مایا ها سرگردان است تا شیره افسانه ای درخت حیات را برای ملکه اش (راشل وایز) بیابد.
داستان دوم و اصلی به زندگی دکتر تام کرئو (باز هم با بازی هیو جکمن) می پردازد که دیوانه وار به دنبال درمانی برای سرطان می گردد تا همسر دلبندش(ایز، با بازی  راشل وایز) را از مرگ نجات دهد.
در داستان سوم که پانصد سال بعد روایت می شود و بسیار سورئالیستی است تام را دنبال می کنیم که در فضا روان است ، شناور بر جزیره کوچکی که تنها درختی کهنسال در آن وجود دارد. آنها به سمت یک سحابی عازمند که زمانی (ایز) از آن به عنوان مکان آرامش سخن گفته بود.

The Fountain Movie Poster

بله، داستان فیلم قدری عجیب به نظر می رسد اما پرداخت فیلم و بازیهای هنرمندان به قدری جذاب از کار در آمده که برای لحظه ای نمی توانی تصور کنی با یک داستان ساختگی که توسط خود (آرونوفسکی) هم نوشته شده مواجه هستید.

شاید اگر بخواهم تم اصلی فیلم را به صورت کوتاه بیان کنم این باشد که:
انسان قرنهاست که در افسانه یا واقعیت به دنبال راهی برای پیشگیری از مرگ بوده و هست(جایی از فیلم دکتر تام می گوید: مرگ هم یک بیماری است. پس حتما درمانی دارد و من آن را پیدا خواهم کرد) اما آیا خود مرگ به تنهایی به عنوان تولدی دوباره، زیبا نیست.
راستش باید بگویم بعد از دیدن تصویری که این فیلم از مرگ و زندگی پس از آن ارائه می دهد می توان با آسودگی بیشتری به مرگ اندیشید(آسودگی که هیچ وقت نتوانستم از مرور دوباره و چند باره کتابهای دینی و موعظه هایی که سالها برایمان گفته اند و درس داده اند کسب کنم!)

شش سال زمان برای ساخت یک فیلم زمان کمی نیست اما بعد از دیدن فیلم ، باید اعتراف کرد کهآرونوفسکی فیلمی از هر جهت عالی ساخته است. بازی بازیگران و تکنولوژی عظیم به کار رفته در فیلم همه و همه در به باور رساندن بیننده دست به دست هم داده اند. به اینها اضافه کنید موسیقی جالب و شاید کم نظیر فیلم (اثر کلینت منسل) را که خود سرچشمه بحث هایی بوده است.

راستش بعد از دیدن فیلم گشتی در اینترنت زدم تا شاید بتوانم نظر دیگر بینندگان فیلم را بخوانم اما در سایتهای فارسی زبان تقریبا هیچ اشاره ای به این شاهکار هنری نشده بود. بر خود لازم می دانم تماشای این اثر هنری زیبا را به همه دوستانم توصیه کنم.

 1. مهرآرا می‌گه:

  میشه لینک دانلود فیلم رو بذارید ؟

 2. ارمان می‌گه:

  سلام ..من هم با مهدي هم نظر هستم چگونه میتوان فیلم بار هستی را از داخل ایران یا روی اینترنت تهیه کرد.؟ فيلم بصورت كامل بر روي يوتيب نيز نيست ..ممنونم

 3. ali می‌گه:

  حتما كتاب رو حتي با سانسور بخون لذت كتاب چندين برابر فيلمه مطمئن باش كه اون موقع به كوندرا حق ميدي!

 4. Mehdi می‌گه:

  با درود به تمامی دوستداران کتابهای کوندرا. می خواستم بدانم چگونه میتوان فیلم بار هستی را از داخل ایران یا روی اینترنت تهیه کرد.؟

 5. پدرام می‌گه:

  اينم از اون فيلم هاي بي نظيري است كه كمتر كسي ديده.
  كوندرا كتاب ديگري دارد به نام جاودانگي – واقعا انجيل من هست – كه دلش مي خواسته نام آنرا سبكي تحمل ناپذير هستي بگذارد اما از آنجايي كه اين نام را روي كتاب قبلي اش گذاشته بوده نمي تواند استفاده مجدد كند. در زمان صدارت دكتر مهاجراني در ارشاد، براي اولين بار ميلان كوندرا به خوانندگان ايراني با دو كتاب عشق هاي خنده دار و مهماني والس معرفي شد و هيچ سانسوري بر كتابهايش وجود نداشت. اما بعد از فرياد وااسلامايي كه در مجلس پنجم عليه مهاجراني راه انداختند كتابهاي بعدي با سانسور چاپ شد.
  كساني كه اين كتاب را خواندند اعتقاد دارند كه كتابش يه چيز ديگه است اما من خوشحالم كه كتابش را نخواندم و از فيلمش لذت بردم.
  مرسي

 6. دکتر ریتالین می‌گه:

  خواهش می کنم. موفق باشید.

 7. سابینا می‌گه:

  مطالب تون عالیه میخوام سایت شما رو لینک کنم اجازه هست.

 8. سلام مرتضی جان. فرم رو چک کردم. مشکلی نداشت.
  در مورد درخواستتون باید بگم باعث افتخار ماست. به زودی به آدرس ایمیلت، نام کاربری و رمز عبور ارسال می شه. منتظر مطالب خوبت هستم.
  موفق باشی.
  دکتر ریتالین

 9. مرتضی می‌گه:

  درخواست عضویت در سایت را دارم چون فرمش کار نمی کرد اینجا درخواست دادم.